Which Kitchen Gadgets Are Worth the Money?
It can be tricky deciding what deserves to take up space in your cabinets. We've done the math, so you don't have to.
By Lynn Andriani
Rice Cooker
Startup cost: About $20, plus ingredients
How often you need to use it to make it worthwhile: Twice a week for six weeks.
A bowl of fragrant, steaming rice is one of those things that's deceptively difficult to master: too much water and the rice can be gummy; too high a flame and you've got dry, crunchy grains. Enter the rice cooker. It makes fluffy, perfect rice every time and is a boon to those of us who are not as naturally gifted in the area as, say, a Korean grandmother. The other no-work option, those pop-in-the-microwave pouches of precooked rice, are inexpensive (about $2.60 each, which serves 2), but a rice cooker is still more cost-effective. If you went through two bags of precooked rice a week for six weeks (that's 24 servings), you'd spend about $31. Meanwhile, a basic rice cooker model costs $20; add two 2-pound bags of brown rice at $3.60 each (which will give you 36 servings), and you're at about $27. Bonus: These handy, little appliances aren't just for rice. You can use them to make pasta, eggs, stir-fries and much more.
How often you need to use it to make it worthwhile: Twice a week for six weeks.
A bowl of fragrant, steaming rice is one of those things that's deceptively difficult to master: too much water and the rice can be gummy; too high a flame and you've got dry, crunchy grains. Enter the rice cooker. It makes fluffy, perfect rice every time and is a boon to those of us who are not as naturally gifted in the area as, say, a Korean grandmother. The other no-work option, those pop-in-the-microwave pouches of precooked rice, are inexpensive (about $2.60 each, which serves 2), but a rice cooker is still more cost-effective. If you went through two bags of precooked rice a week for six weeks (that's 24 servings), you'd spend about $31. Meanwhile, a basic rice cooker model costs $20; add two 2-pound bags of brown rice at $3.60 each (which will give you 36 servings), and you're at about $27. Bonus: These handy, little appliances aren't just for rice. You can use them to make pasta, eggs, stir-fries and much more.
Published 08/19/2013