6 Times Cheaper Is Better
You're already cooking skirt steak and chicken thighs. But here are more inexpensive foods chefs think are even tastier than their pricier counterparts.
By Lynn Andriani
When You Have an Abundance of Basil
The first thing we think of when we see a floral, fragrant bunch of basil is pesto, yet we often balk at the price of pine nuts, which are traditionally used to make the sauce, along with less pricey olive oil, garlic and Parmesan. Pine nuts can go for $16 for 8 ounces, while walnuts are about a quarter of that (the same quantity will cost you about $5). Pettry says they add another flavor dimension; she also sometimes swaps in pumpkin seeds, which cost even less ($3 for 8 ounces).
Published 01/08/2015