Photo: Thinkstock

3 of 9
Cash, Not Cans
Two-serving cans of food—the kind we all keep in our cupboards and then give away during food drives at schools and churches—are really expensive when you factor in price per ounce. Food pantries get a lot more beans or tuna for the buck when they buy in larger, industrial sizes. So donate cash, not cans—and let them stock the shelves with the bulk items they need most.
PREVIOUS | NEXT

NEXT STORY

Comment

LONG FORM
ONE WORD