Precut fruit

Photo: Thinkstock

NEXT

SLIDESHOW

5 of 5
You Buy Fresh, Cubed Fruit
You probably know it's cheaper to buy an entire mango, melon or pineapple and cut it up yourself than it is to pick up a handy plastic container of already-chopped fruit. But you may not realize the savings. For instance, you'll pay about $3.49 for an 8-ounce (1-cup) container of pineapple chunks, but if you buy a whole pineapple—which costs $3 or $4—you'll get approximately 5 cups of chunks. Some stores also carry cored pineapples, which, while pricier per ounce than whole pineapples, still wind up costing less than chunks.

Next: Beware these winter money traps
PREVIOUS | NEXT SLIDESHOW

NEXT STORY

Next Story

Comment

LONG FORM
ONE WORD