Bulk

Photo: Thinkstock

2 of 5
You're Buying in Bulk
It seems like a good idea: Get more of what you use for less. But bulk buying is one of six leading causes of food waste, which can cost a family of four an estimated $1,350 to $2,275 each year, reports the Natural Resources Defense Council. When it comes to items without an expiration date, the problem often isn't using too little—it's blowing through too much, too fast: Turns out 53 percent of people don't use the recommended dose of laundry detergent—guessing or filling the cap to the top—found a 2010 study by Method Products, Inc. Some caps have fill lines halfway, some are two-thirds, but it's almost never near the top, says Merany Eldridge, spokeswoman for Method. (To combat this, Method's detergents use a pump nozzle for a more precise measurement, and an increasing number of companies offer single-serving tablets, like Tide Pods.)
PREVIOUS | NEXT

NEXT STORY

Next Story

Comment

LONG FORM
ONE WORD