Milk

Photos: Thinkstock

4 of 10
Paying $208 for Milk
Personally, I count as one of my charming quirks as a life partner, along with cover-stealing and excessive planning, my boredom with grocery shopping. It's a chore so tedious I strive to ignore it as often as possible. Which explains why I frequent the pricey "convenience" store that's on the route home for the ridiculous amounts of milk my children chug like frat boys at a kegger, when the same milk is $1 cheaper per gallon at the actual grocery store located a bit out of the way. We probably go through two gallons of milk a week, so this adds up to more than $200 a year—and that's only the milk. Convenience is a beautiful thing, but regularly overpaying for something even as you tell yourself it's "just this one time"...well, that's not all that charming.
PREVIOUS | NEXT

NEXT STORY

Comment

LONG FORM
ONE WORD