Energy bar

Photo: Thinkstock

NEXT

SLIDESHOW

5 of 5
That 4:00 Meal
Energy bars (aka breakfast/cereal/granola/nutrition/protein bars) are more popular than ever—the $5.7 billion "food bar" industry has seen double-digit growth recently—and it's easy to see why: The grab-and-go snacks are a good way to control portions, and they taste good, especially in the witching hours between lunch and dinner. Each bar can cost as much as $4, though, which quickly adds up when you're eating one every afternoon. If you simply must have your fix, buy them in bulk (e.g., a box of 12 Kind bars runs about $23, so each one costs less than $2)—and put only one in your bag at a time.

Next: 5 ways to save money the next time you eat out
PREVIOUS | NEXT SLIDESHOW

NEXT STORY

Next Story

Comment

LONG FORM
ONE WORD